Sarkandaugava – apkaime ar savu vēsturi, auru un stāstu
Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments turpina aizsākto rakstu sēriju par Rīgas apkaimju aktīvajām biedrībām. Šoreiz intervējām Sarkandaugavas attīstības biedrību, kuras valdes loceklis Ēriks Daliba dalījās savā pieredzē par darbu šajā organizācijā un dzīvi Sarkandaugavā.
„Uzsākot mācības Rīgas Tehniskajā universitātē pārcēlos uz Rīgu. Tiesa gan, pirmā apkaime, kuru ļoti rūpīgi iepazinu bija Bolderāja, kur jau darbojās apkaimes biedrība. Lai arī tās darbībā neiesaistījos, ar apbrīnu raudzījos aktīvistu neizsīkstošajā izdomā un enerģijā, rīkojot dažādus apkaimes pasākumus.
Izraugoties ģimenes ligzdu, nokļuvu Sarkandaugavā, kas ne tuvu nebija pašmērķis, jo no tā laika skatījuma tā likās pārlieku rūpnieciska un nesakārtota. Toties atradās salīdzinoši tuvu centram un, ne mazāk svarīgi, ar ļoti labu satiksmi. Kaut kādā ziņā uzrunāja eklektika, ko veidoja ostas termināļi, ūdens tuvums un zaļā zona, jo burtiski dažu soļu attālumā ir Mežaparks”.
Ēriks stāsta, ka vēsturiski Sarkandaugava netika iekļauta pilsētas robežās, un Rīgai tā tika pievienota vien 19. gadsimtā. Sarkandaugavu nevar uzskatīt par perifēriju, lai arī ar ceļiem un dzelzceļu apkaime tiek mentāli nodalīta, līdz pilsētas robežai vēl tālu. Apkaimei ir sava vēsture, aura un stāsts. Tai ir arī sava sāpe – ostas termināļu tuvums, gandrīz iznīcinātā Sarkandaugavas upes pieteka, panīkusī kultūras dzīve.
Kā radās ideja par to, ka Sarkandaugavā jāveido biedrība?
„Sarkandaugavas attīstības biedrība tika dibināta 2012. gada pavasarī. Iemesls tam bija gan kāda konkrēta vajadzība, gan domubiedru idejas un vēlme darboties kopējās idejas vārdā. Pirmais nopietnais uzdevums bija mēģinājums pasargāt vienīgo apkaimes kultūras namu “Draudzība”, kurš tika nodots privātās rokās un par mata tiesu netika iznīcināts arī tā arhitektoniskais izskats. Paralēli kūsāja iedzīvotāju neapmierinātība ar ostas termināļu radītiem smaku traucējumiem. Tad par biedrības esību vēl nezināju. To uzzinot, ne mirkli nevilcinoties, sazinājos ar tās aktīvistiem, izklāstīju redzējumu par savu devumu un iestājos biedrībā.”
Ēriks uzsver, ka biedrības veidošana ir gaužām vienkāršs process, pietiek apzināt domubiedrus, noformulēt darbības mērķus un iesniegt dokumentus. Krietni sarežģītāk ir darboties ilgtermiņā. Darbs biedrībā lielākoties ir brīva iniciatīva, par ko netiek maksāts. Ir brīži, kad biedri kļūst mazāk aktīvi, ar to jārēķinās, jo šī ir brīvprātīga organizācija. Sarkandaugavas attīstības biedrība apvieno daudzus radošus cilvēkus ar dažādām interesēm – vides lietās, pilsētas plānošanā, kultūrā un izklaidē, izglītībā utt.
Globālā biedrības vīzija – atrasties centrā visur, kur tiek lemts par Sarkandaugavu.
Runājot par biedrības svarīgākajiem darbiem, Ēriks stāsta, ka primārais šobrīd ir atslogot apkaimi no ostas kravu transporta. Tas lielā mērā izpaužas gan kā Tilta ielas atslogošana, gan kā Viestura – Tvaika pārvada būvniecība ar tālāko transporta novirzīšanu pa Tvaika ielu nepieļaušana. Tāpat plānā ir Sarkandaugavas upes pietekas sakopšana un labiekārtošana visā tās garumā. Protams, neiztikt arī bez dažādiem kultūras projektiem apkaimē, kurus plānots realizēt tuvākajā laikā.
Biedrības aktīvais darbs
„Esam iedibinājuši talku tradīciju – gan piedaloties Lielajā talkā, gan mazākās mērķtalkās, piemēram, Lāčplēša talka. Esam nosargājuši kultūras nama “Draudzība” vizuālā tēla saglabāšanu, panākot, ka ēkai tika piešķirts vietējās nozīmes pieminekļa statuss. Esam panākuši, ka ostas termināļi vairs tik ļoti netraucē iedzīvotājus ar smakām un gaisa piesārņojumu – šī problēma bija ilgstoša un laikietilpīga.
Ikdienā biedri aizņemti ar savām ikdienas rūpēm, kas nav tieši saistītas ar biedrības darbu. Ik pa laikam komunicējam sociālajos tīklos, uzturam biedrības interneta mājaslapu www.sarkandaugavai.lv, rūpīgi sekojam mediju telpā un valsts un pašvaldību portālos izvietotajai informācijai, izceļot notikumus, kas skar apkaimi. Gan iedzīvotāji, gan uzņēmēji, gan mediju pārstāvji mēdz apvaicāties par sev aktuāliem jautājumiem, uz kuriem sagatavojam atbildes. Piedalāmies dažādās publiskajās apspriedēs, kas saistītas ar pilsētas plānošanu, likumdošanas iniciatīvām utt. Biedrība ir iesaistījusies vairākos projektos, kuriem arī jāvelta laiks un uzmanība.”
Kā iesaistīties
Sarkandaugavas attīstības biedrībā iespējams iesaistīties aizpildot anketu un iemaksājot biedra naudu. Pirms tam gan vēlams noformulēt, kādu devumu vēlaties sniegt un ko sagaidāt no biedrības. Ja vēl neesat izlēmis, varat atnākt uz kādu no biedrības sapulcēm un klātienē iepazīties gan ar organizāciju, gan biedriem. Sapulču grafiks gan nav stingri noteikts, tās tiek sasauktas pēc vajadzības.
„Mīļie tautieši! Mūs veido vieta un vide, un arī tas, ko par šo vietu zinām un kā to iepazīstam. Negaidiet, kad nāks kāds Laimes lācis un to visu pienesīs gatavu, esiet aktīvi un līdzdarbojieties! Arī ar šķietami nelielu darbu, to saliekot kopā un apvienojoties, var panākt lielas lietas. Tik lielas, cik paši spēsiet noticēt!”
Kontakti:
E-pasts: sarkandaugavai@gmail.com
WEB: www.sarkandaugavai.lv
Facebook: www.facebook.com/Sarkandaugava
Twitter: www.twitter.com/Sarkandaugava