Eiropas Savienības Biodaudzveidības stratēģija 2030. gadam paredz pilsētām ar iedzīvotāju skaitu virs 20 000 izstrādāt ambiciozus pilsētvides zaļināšanas plānus. Zaļināšanas plāns ir rīks, kuru izmanto, lai efektīvi apsaimniekotu dabas teritorijas, veidotu ērtu un patīkamu pilsētvidi, kā arī veicinātu pilsētu adaptāciju klimata pārmaiņām.
Rīgas pilsētvides zaļināšanas plāns 2027.-2031. gadam (Plāns) būs vidēja termiņa politikas plānošanas dokuments ar rīcības plānu. Galvenās problēmas, kuras Plāns paredz risināt ir lietus ūdens plūdu novēršana, karstumsalu efekta mazināšana, bioloģiskās daudzveidības saglabāšana un atjaunošana, kā arī zaļās infrastruktūras pieejamības nodrošināšana pilsētas iedzīvotājiem. Plānā liels uzsvars tiks likts uz zaļās infrastruktūras attīstīšanu pilsētā un dabā balstītiem risinājumiem. Tas būtu stratēģiski plānots dabisku teritoriju tīkls, kas veicina dabas procesu norises saglabāšanu pilsētas teritorijā.
Plāns tiks izstrādāts visai Rīgas teritorijai, īpaši uzsverot Rīgas vēsturisko centru un tā aizsardzības zonu (RVC AZ), kur blīvās apbūves dēļ ir izveidojies izteikts siltumsalas efekts un ir ierobežotas iespējas regulēt lietus plūdus. Ņemot vērā, ka RVC AZ liela daļa īpašumu pieder privātpersonām vai uzņēmumiem, Plāns paredz aktīvu sadarbību starp pašvaldību un pilsētas iedzīvotājiem.
Plāns tiek realizēts starptautiska Eiropas Savienības projekta “Dabā balstītu un viedo risinājumu portfeļa izstrāde un demonstrēšana pilsētu klimata noturības uzlabošanai Latvijā un Igaunijā” (LIFE LATESTadapt) (PVM ID APS1100) ietvaros. Sīkāka informācija par projektu angļu valodā pieejama arī ŠEIT.
Plāna izstrāde tika uzsākta 2024. gadā pamatojoties uz Rīgas domes 15.05.2024. lēmumu Nr. RD-24-3616-lē “Par Rīgas pilsētvides zaļināšanas plāna 2027.-2031. gadam izstrādi”. Dokumenta izstrādes laikā tiks apzināta esošā situācija un veikta tās padziļināta izpēte, organizēta sadarbība ar pašvaldības iestādēm un kapitālsabiedrībām, kā arī izmantotas dažādas metodes sabiedrības iesaistei.