Sadarbībā ar partneriem no Latvijas un Igaunijas 2022.gada nogalē uzsākts inovatīvs projekts, kura ietvaros tuvāko gadu laikā Tērbatas iela kļūs zaļāka, tajā izmēģinot tādus jaunus risinājumus, kā zaļās sienas, zaļo jumtu, lietusdārzus un citus mazākus elementus.
Tērbatas iela sekos pasaules metropoļu piemēram un veidos vairākas apzaļumotas zonas
Tērbatas iela ir viena no Rīgas apmeklētākajām transporta un gājēju ielām, taču tajā trūkst koki, zaļumi, apstādījumi un citi zaļie elementi, kas ļautu pilsētas iedzīvotājiem atveldzēties karstajās vasaras dienās, bet pašai teritorijai – pielāgoties klimata pārmaiņām, padarot to pievilcīgāku dzīvošanai, uzņēmējdarbībai un tūrismam. Uzskatāms piemērs ir Ņujorka, kur Bruklinā izvietots pasaulē lielākais publiski pieejamais jumta dārzs, arvien lielāku popularitāti gūst vertikālie dārzi pie ēku ārsienām, bet lietus dārzi veiksmīgi savāc un izmanto sanesto lietus ūdeni, tā pasargājot teritorijas no aplūšanas.
Projektam izvēlēta Tērbatas iela, jo tā saskaras ar lielāko daļu Rīgas pilsētvides izaicinājumu, kas saistīti ar pielāgošanos klimata pārmaiņām. Tērbatas iela ir arī populāra gājēju iela, kas atrodas UNESCO pasaules mantojuma teritorijā.
Projekta “Dabā balstītu un viedo risinājumu portfeļa izstrāde un demonstrēšana pilsētu klimata noturības uzlabošanai Latvijā un Igaunijā” (LIFE LATESTadapt) mērķis ir palielināt Igaunijas un Latvijas pilsētu teritoriju noturību pret ekstremāliem laikapstākļiem, koncentrējoties uz četriem specifiskiem mērķiem:
- Dabā balstītiem risinājumiem;
- Digitālām pārmaiņām;
- Plānošanas kvalitāti;
- Kopienu iesaisti un kvalificētiem speciālistiem.
Plānotie projekta rezultāti
1.Dabā balstītu risinājumu īstenošana trīs Latvijas pilsētās (Rīgā Tērbatas ielā, Cēsīs Vintergravā, Valmierā Rīgas un Kārļa Baumaņa ielu krustojumā un Čempionu ielā) un četrās teritorijās Igaunijā (Rakvere, Haapsalu, Viimsi, Võru);
2.Uzlabota teritorijas attīstības plānošanai nepieciešamo dažādu detalizācijas pakāpju datu pieejamība, t.sk. par ekosistēmu pakalpojumiem projekta partneru pilsētās;
3.Nodrošinātas apmācības pašvaldībām par zaļās infrastruktūras plānošanu un dabā balstīto risinājumu projektēšanu;
4.Kvalitatīvi metodiskā atbalsta materiāli un pārņemta ārvalstu pieredze.
Projekta kopējās izmaksas
Projekta kopējais budžets ir 5 144 488 EUR.
Rīgas valstspilsētai paredzēti 532 133 EUR.
Projekta īstenošanas laiks
01.09.2022. – 31.08.2027.
Projekta mājaslapa
https://lifelatestadapt.viimsivald.ee/lv/sakuma-lapa/
LIFE programma Latvijā darbojas no 2001.gada gada un ar tās atbalstu veiksmīgi realizēti vairāk nekā 50 projekti. Projekts “Dabā balstītu un viedo risinājumu portfeļa izstrāde un demonstrēšana pilsētu klimata noturības uzlabošanai Latvijā un Igaunijā” (LIFE LATESTadapt) sniegs būtisku ieguldījumu Igaunijas un Latvijas kļūšanai par pret klimata pārmaiņām noturīgu sabiedrību.
Informācija sagatavota, īstenojot LIFE Klimata pasākumu apakšprogrammas projektu “Dabā balstītu risinājumu portfeļa izstrāde un demonstrēšana pilsētu klimata noturības uzlabošanai Latvijā un Igaunijā” (LIFE LATESTadapt, LIFE-2021-SAP-CLIMA-CCA uzsaukums). Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības LIFE programmas, Valsts reģionālās attīstības aģentūras Latvijas vides aizsardzības fonda un Igaunijas Vides ministrijas.
Informācija satur tikai projekta LIFE LATESTadapt īstenotāju redzējumu, Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra nav atbildīga par šeit sniegtās informācijas iespējamo izmantojumu.
Kontakti:
Aija Rantiņa
E-pasts: aija.rantina@riga.lv
Tel.nr.: +371 29497363