2015.gadā Rīgas pašvaldība ir veikusi Kīleveina grāvja izpēti, kuras laikā ir konstatēts, ka grāvī epizodiski deponēti naftas, smagos metālus saturoši un organiskie atkritumi, kā arī dažādi būvgruži. Piesārņojums galvenokārt ir akumulējies tā dūņās. Naftas produktu koncentrācijas paraugošanas vietās gruntī pārsniedz 5100 mg/kg, bet dūņās 6700 mg/kg. Tādu smago metālu kā Cr, Cu, Zn, Ni, Cd, koncentrācijas dūņās pārsniedz C robežvērtības līdz pat 10 – 15 reižu. Noteiktais piesārņoto sedimentu vidējais biezums ir 2.4 m. Izpētes ietvaros noteiktais piesārņoto sedimentu apjoms visa Kīleveina grāvja garumā ir aptuveni 60,5 tūkst. m3 apmērā. Galvenais secinājums – piesārņojuma intensitāte pārsniedz normatīvajos aktos noteiktās stipra piesārņojuma robežvērtības. Pamatojoties uz pētījumu rezultātiem, Valsts vides dienesta Lielrīgas reģionālā vides pārvalde pieņēmusi lēmumu par Kīleveina grāvja iekļaušanu Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu reģistrā[1], kas nosaka sanācijas pasākumu veikšanas nepieciešamību.
Lai padarītu Kīleveina grāvja teritoriju izmantojamu pilsētas attīstībā, ir nepieciešams plānot un realizēt ilgtspējīgus sanācijas pasākumus, revitalizējot Kīleveina grāvja degradēto teritoriju, tādējādi veicinot vietas ekoloģisko atjaunotni, teritorijas ekonomiskās attīstību un apkaimes sociālo aktivizāciju.
Šīs teritorijas revitalizācija ir nepieciešama ne tikai, lai veidotu Torņakalna apkaimei sakoptu reprezentatīvu ārtelpu ar vēsturisko identitāti, bet arī lai veicinātu apkaimes ekonomisko izaugsmi, ņemot vērā vides un sociālos aspektus. Ņemot vērā arī vēsturisko piesārņojumu, kā arī Rīgas attīstības programmā 2022.–2027. gadam noteikto, ka Torņakalns tiks attīstīts kā Zināšanu jūdzes teritorija, svarīgi īstenot vides atveseļošanas pasākumus, veidojot to par nozīmīgu pilsētas zili zaļo struktūras sastāvdaļu.
Piesārņojuma attīrīšanu vai samazināšanu līdz drošam, cilvēkam un dabai nekaitīgam līmenim, pie kura iespējama tālāka teritorijas pašattīrīšanās, piesārņoto vietu sanācijā tiek izmantotas dažādas attīrīšanas tehnoloģijas (fizikālās, termiskās, ķīmiskās un bioloģiskās) vai arī to kombinācija. 2019.gadā veiktajā sanācijas darbu programmā[2] , izvērtējot visu pieejamo informāciju par Kīleveina grāvi un tā tiešā apkārtnē esošajiem apstākļiem, kā arī visus priekšnosacījumus sanācijas veikšanai, secināts, ka, lai sasniegtu visefektīvākos sanācijas rezultātus, nepieciešams pielietot vairāku sanācijas metožu kombinācijas – risinājumus. Kombinēts sanācijas metožu kopums, kura ietvaros veicama piesārņoto dūņu ekskavācija, stabilizācija un piesārņoto dūņu slāņa iekapsulēšana (Capping).
[1] Atbilstoši Ministru kabineta 20.11.2001. noteikumu Nr. 483 “Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu apzināšanas un reģistrācijas kārtība” 33.1.apakšpunktam, piesārņotai vietai “Kīleveina grāvis”, kas atrodas zemes vienību ar kadastra apzīmējumiem Nr. 0100 050 2032, 0100 050 2029, 0100 050 9002 un 0100 050 2028 robežās, ņemot vērā izpētīto piesārņojuma līmeni un iespējamo ietekmi, piešķirama 1.kategorija.
[2] Venteko, SIA, “Vēsturiski piesārņotās vietas Torņkalnā, Kīleveina grāvja teritorijas sanācija un revitalizācija, 1 Kīleveina grāvja teritorijas sanācijas darbu programma”, Rīga, 2019