Projekta vispārējais mērķis
Pilnveidot pilsētvides plānošanu, izstrādājot un testējot jaunu integrētu plānošanas pieeju un sadarbības modeli degradēto teritoriju reģenerācijā, tādejādi palīdzot pilsētām revitalizēt urbānās telpas un pārveidos tās gudrā, ilgtspējīgā teritorijā ar augstu dzīves un darba vides kvalitāti.
Problēmas apraksts
Līdz 2020. gadam aptuveni 80% eiropiešu dzīvos pilsētu teritorijās. Veidot pievilcīgas, augstas kvalitātes un ilgtspējīgu pilsētu teritoriju un palielināt konkurētspēju, ir kopīgs uzdevums Centrālā Baltijas pilsētās. Pilsētas meklēt arvien jaunas integrētas pieejas, lai pilnībā izmantotu zināšanas, inovāciju kapacitāti un resursus dažādu dalībnieku sabiedrībā. Zemei ap pilsētu pieprasījums ir akūts, un izmaiņas zemes izmantošanā, ir bieži vien pretrunīgi vērtētas. Sadarbības nepieciešamība starp valsts un privāto sektoru, lai veicinātu gudru, pilsētas attīstību, ir pieaugusi. Viena no aktuālākajām problēmām ir pilnvērtīgi neizmantotas pilsētas degradētās teritorijas, kuru attīstībai nepieciešams uzlabot pilsētvides plānošanu, izstrādājot un pārbaudot jaunas integrētas plānošanas un publiskā un privātā sektora sadarbības modeļus, atjaunojot pamestas rūpnieciskas u.c. teritorijas.
Projektā iesaistītās puses
Partneri:
- Zinātniskais institūts Nordregio (Zviedrija);
- Turku Universitāte (Somija);
- Rīgas pilsētas pašvaldība (Latvija);
- Tallinas pilsētas pašvaldība (Igaunija);
- Turku pilsētas pašvaldība (Somija);
- Norrköping pilsētas pašvaldība (Zviedrija).
Projekta aktivitātes
- Kopīgas informācijas ievākšana, esošās situācijas analīze, ģeoloģiskā un topogrāfiskā izpēte, iedzīvotāju un uzņēmēju aptauju veikšana;
- Pieredzes apmaiņas semināri, apmācības;
- Vietējo ieinteresēto pušu tikšanās;
- Inovatīvas metodes pielietošana publiskā dizaina, plāna izstrādē;
- Degradēto teritoriju atjaunošana un plānojuma izstrāde;
- Apgūtās labās prakses izplatīšana un izmantošana.
Projekta rezultāti
- Apkopoti labās prakses piemēri par degradēto teritoriju atjaunošanas projektiem Baltijas jūras reģionā
Baltic Urban Lab projekta ieviešanas laikā ir apkopoti labās prakses piemēri par degradēto teritoriju atjaunošanas projektiem no Baltijas jūras reģiona, lai dalītos ar pieredzi par to, kā pilsētas ir ieviesušas dažādus sarežģītus pilsētu atjaunošanas projektus. No šiem piemēriem var mācīties pilsētas ar līdzīgiem izaicinājumiem un problemātiku.
- Izstrādāts īss politikas ceļvedis labākai degradēto teritoriju revitalizācijas projektu ieviešanai Baltijas jūras reģionā
Projekta ietvaros ir identificēti jauni veidi, kā uzlabot plānošanas procesus izmantojot publiskā un privātā sektora sadarbības 4 P modeli. Ieteikumos ietilpst politikas ieteikumi, lai izveidotu efektīvus un iekļaujošus degradēto teritoriju attīstības procesus, pamatojoties uz atbalstu valsts un privātpersonu partnerībām vietējā, valsts un pārrobežu līmenī.
- Izstrādāts ceļvedis integrētai un uz līdzdalību balstītai plānošanai degradēto teritoriju revitalizācijai
Ceļvedis paredzēts, lai palīdzētu pilsētplānotājiem un citiem speciālistem risināt izaicinājumus degradēto teritoriju revitalizācijai, kā arī sniegtu ieskatu, kā plānot un attīstīt degradētas teritorijas sadarbībā ar dažādām ieinteresētajām pusēm.
- Sagatavots izdevums par degradēto teritoriju attīstīšanu, izmantojot publiskā un privātā sektora partnerību – projekta Baltic Urban Lab atziņas
Projektā gūtā pieredze ir apkopota un analizēta starptautiskā izpētes centra Nordregio izdevumā. Ziņojums ir balstīts uz ieinteresēto pušu iesaistīšanas un dalības metožu novērojumiem un analīzi Norčepingas, Tallinas, Turku un Rīgas pilsētās. Ziņojums ir paredzēts vietējiem plānotājiem un citiem ekspertiem, kas vēlas iesaistīt dažādas ieinteresētās personas un veidot ciešāku sadarbību. Projekta rezultāti var būt arī interesanti gan studentiem, gan pētniekiem, kā arī Eiropas Savienības programmu ieviešanai.
- Izstrādāta kopīga degradēto teritoriju definīcija un sagatavotas rekomendācijas nacionālās politikas pieeju uzlabošanai saistībā ar degradēto teritoriju integrētu tālāko attīstību
- Sagatavota brošūra par degradēto teritoriju attīstības plānošanas sistēmu un likumdošanu Centrālās Baltijas valstīs
Degradēto teritoriju revitalizācija ir aktuāla daudzās Eiropas valstīs un pilsētās, kur vērojama strauja urbanizācija. Brošūras mērķis ir degradēto teritoriju atjaunošanas pieredzes apmaiņa starp Centrālās Baltijas valstīm (Latviju, Igauniju, Somiju un Zviedriju), sniedzot zināšanas par degradēto teritoriju atjaunošanas apstākļiem katrā valstī. Brošūrā ir izklāstītas plānošanas sistēmas, galvenie tiesību akti un politikas, kas saistītas ar degradēto teritoriju pārveidošanu.
- Koprades domāšanas un living lab koncepta pieeju pielietošana pilsētplānošanā revitalizējot pilsētas teritorijas
- Noorganizētas 3 apmācību darba grupas, 3 vebināri un noslēguma pasākums visiem interesentiem
- Katra pilsēta pielietojusi integrētu plānošanas pieeju izvēlētajai degradētajai teritorijai un izstrādājusi pilotteritorijas revitalizācijas plānu un skices. Projekta ietvaros Rīgas pilsētai ir izstrādāta Mūkusalas teritorijas attīstības koncepcija.
No 2017.septetebra līdz 2018.gada februārim Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments Baltic Urban Lab projekta ietvaros organizēja studentu konkursu, lai meklētu jaunas idejas Mūkusalas teritorijas attīstīšanai un testētu jaunas pilsētplānošanas un sabiedrības iesaistes metodes.
Konkursa ietvaros tika izveidotas trīs starpdisciplināras studentu komandas, kuras sastāvēja no arhitektūras, teritorijas plānošanas, transporta inženierzinātņu, ainavu arhitektūras, ģeogrāfijas, vides zinātnes, socioloģijas, kultūras, ekonomikas un komunikācijas fakultāšu studentiem no Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes un Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas “RISEBA”, kas cīnījās par labākā priekšlikuma izstrādāti Mūkusalas teritorijas attīstībai.
Latvijas Universitāte “Atveries pilsētai! Ļaujies pārsteigumam!” (3.vieta)
Teksta daļa: Latvijas Universitāte “Atveries pilsētai! Ļaujies pārsteigumam!” (3.vieta)
Grafiskā daļa: Planšete Nr.1 Planšete Nr.2 Planšete Nr.3 Planšete Nr.4Rīgas Tehniskās universitāte “Straumes” (2.vieta)
Teksta daļa: Rīgas Tehniskās universitāte “Straumes” (2.vieta)
Grafiskā daļa: PlanšeteRīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas “Mūkusalas apkaime – Uzņēmējdarbība, zināšanas, cilvēks. ” (1.vieta)
Teksta daļa: Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas “Mūkusalas apkaime – Uzņēmējdarbība, zināšanas, cilvēks. ” (1.vieta)
Mūkusalas attīstības rīcības plāns
Grafiskā daļa: PlanšeteVairāk informācijas par studentu konkursu:
https://www.metukonkurss.lv/index.php/lv/mukusala
Izpildes termiņi
Projekta finansējums
Rīgas pilsētai paredzētais Projekta budžets – EUR 228 902,88, no kuriem ERAF līdzfinansējums veido 85% no kopējām Projekta izmaksām jeb EUR 194 567,45.
Kontaktinformācija
projektu vadības pārvaldes, projektu nodaļas, projektu vadītājs
Tel.nr – 67037543
E-pasts juris.gudevics-liepins@riga.lv