Notiks prezentācija par paredzēto Ziedoņdārza un Grīziņkalna parka teritorijās atjaunošanu
2012.gada 2.maijā no plkst. 16.00 līdz 18.00 Rīgas domes ēkā, Rātslaukums 1, 508. telpā visi interesenti aicināti piedalīties prezentācija par paredzēto Ziedoņdārza un Grīziņkalna parka teritorijas renovāciju. Prezentācijas laikā tiks izstatīts kopējais parku teritoriju atjaunošanas plāns, kā arī dendroloģiskās izpētes rezultāti un parku jauno apstādījumu izveides plāni.
Pašreiz notiek Ziedoņdārza un Grīziņkalna parka teritorijas atjaunošanas tehniskā projekta izstrāde, kur tiek paredzēta gājēju seguma atjaunošana, veloceliņu ierīkošana, atbalsta sienu un kāpņu atjaunošana, nožogojuma uzstādīšana, tūrisma norāžu, arhitektūras mazo formu un ietvju apgaismojuma uzstādīšana, bērnu atpūtas laukumu atjaunošana, bradājamo baseinu atjaunošana, sabiedrisko tualešu, dārznieka māju izbūve un teritorijas apzaļumošana. Šie darbi ir nepieciešami, jo gan Grīziņkalana parks, gan Ziedoņdārzs ir funkcionāli novecojuši un to atjaunošana nav veikta aptuveni simts gadu. Atjaunošanas darbus līdzfinansē ES (projekts „Grīziņkalna un tam pieguļošā Miera dārza teritorijas revitalizācija”).
Tehniskā projekta izstrādes gaitā tika veikta denroloģiskā izpēte, lai novērtētu koku stāvokli parkos. Dendroloģiskās izpētes rezultāti parāda, ka Ziedoņdārza teritorijā laika gaitā ir izveidojušies koku sējeņi, kas vēsturiskajā parka plānojumā nav atrodami. Šobrīd šie koki ir sasnieguši vecumu, kad to vainagi veido pārāk lielu noēnojumu. Arī daži parka teritorijas centrālajā daļā esošie koki lielā vecuma dēļ ir sliktā stāvoklī un zaudējuši savu vizuālo kvalitāti. Tāpēc, skatoties uz parka attīstību ilgtermiņā, tā kopējā vizuālā tēla veidošanos un mūsdienu prasībām pēc kvalitatīvas publiskās ārtelpas, kopumā tiek piedāvāts izcirst 66 kokus no 523 parkā esošajiem kokiem, revitalizācijas projektā piedāvājot to vietā veidot jaunus un kvalitatīvus 13 skuju un 24 lapu koku, 500 lapu krūmu un vīteņaugu , 500 rožu, 847 m2 ziemciešu un zemsedzes stādījumus.
Balstoties uz dendrologa atzinumu un koku estētiski vizuālās kvalitātes papildus novērtējumu, Grīziņkalna parkā kopumā tiek piedāvāts no 877 parkā esošajiem kokiem izcirst 61 koku, kas ir koku sējeņi, kas šobrīd sasnieguši savu pilnbriedu, kā arī koki, kas ir sliktā stāvoklī un ar zemu vizuālo kvalitāti. Lielais koku skaits, kā arī ilgstoši neveidotie koku vainagi veicina pārāk lielu atsevišķu parka teritoriju noēnojumu, samazinot kvalitatīva zāliena platības, kuras varētu veiksmīgi izmantot atpūtai. Revitalizācijas projekta priekšlikumā izcērtamos kokus Grīziņkalna parkā piedāvāts aizstāt ar jaunu 13 skuju un 20 lapu koku, virs 2000 lapu krūmu un vīteņaugu, 2500 rožu, 408m2 ziemciešu un zemsedzes stādījumiem.
Dr.ģeogr., prof. Oļģerts Nikodemus: „Pozitīvi vērtējams, ka Rīgas dome ir uzsākusi divu vēsturisko parku – Grīziņkalna un Ziedoņdārza revitalizāciju. Par minēto parku vides uzlabošanu, tanī skaitā, sējeņu un slimo koku, kā arī atsevišķos gadījumos arī blīvi saaugušo koku izciršanas nepieciešamību, tika uzsvērts jau iepriekšējos gados veiktajos Rīgas parku un ainavu inventarizācijās. Tas kopumā uzlabo vides kvalitāti parkā, kā arī rada labākus augšanas apstākļus parkā palikušajiem kokiem. Līdz ar to ideja, ka veicot parku revitalizāciju atsevišķi koki ir jānocērt, iebildumus nerada, bet noteikti diskutējams ir jautājums par izcērtamo koku skaitu.”
Prezentācija par paredzēto Ziedoņdārza un Grīziņkalna parka teritorijas renovāciju notiek sabiedriskās apspriešanas par paredzēto koku ciršanu ietvaros. Sabiedriskā apspriešana norisinās līdz šī gada 7.maijam. Planšetes ar projekta vizuālo informāciju interesenti var apskatīt Rīgas domē, Rātslaukums 1, trešā stāva vestibilā, kā arī Rīgas pilsētas būvvaldē un Rīgas Austrumu izpilddirekcijas ēkā. Rakstiskas atsauksmes par paredzēto koku ciršanu (aptaujas anketas) lūdzam iesniegt (vai nosūtīt pa pastu) līdz 07.05.2012. Rīgas pilsētas būvvaldes Klientu apkalpošanas centrā Rīgā, Amatu ielā 4, 1.stāvā. Saņemt detalizētu informāciju par plānoto koku ciršanu iespējams Rīgas pilsētas būvvaldes Apstādījumu inspekcijā Rīgā, Amatu ielā 4, 206.kab., tālr. 67012976, kā arī mājas lapā www.rpbv.lv.
Papildu informācija par parku atjaunošanas plāniem un to vizualizācijas, dendrologu atzinumi u.c. ir atrodama Pilsētas attīstības departamenta mājas lapā www.rdpad.lv sadaļā „Projekti”.
Par projektu
Projekta „Grīziņkalna un tam pieguļošā Miera dārza teritorijas revitalizācija” kopējās attiecināmās izmaksas ir 5 268 283 lati, no tām Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums ir 85% (4 478 040 lati), savukārt Rīgas domes līdzfinansējums ir 15% (790 243 lati). Projektu plānots pabeigt līdz 2013.gada 30.septembrim.
Projekta mērķis ir nodrošināt Rīgas pilsētas degradēto teritoriju Grīziņkalnā un Miera dārza revitalizāciju, pārvēršot to par iedzīvotājiem un tūristiem publiski pieejamu kultūras un atpūtas telpu. Projekta laikā paredzēts veikt: teritorijas attīstības pavaddokumentu sagatavošanu, Grīziņkalna parka, Ziedoņdārza un Miera dārza revitalizāciju, Pļavas, Zaķu, Lienes (posmā no Avotu līdz Krāsotāju ielai), Sparģeļu, Ž. Lipkes, Jēkabpils (posmā no Daugavpils ielas, Ž. Lipkes ielas virzienā), Kalupes (posmā no Katoļu līdz Daugavpils ielai) ielas rekonstrukciju. Pilnveidojot teritorijas infrastruktūru, plānotas Zvaigžņu, Laboratorijas, Vārnu, Alauksta, Lauku, Terēzes, Augšiela, J. Asara, Krāsotāju ielas apgaismojuma rekonstrukcija.
Domājot par kvalitatīvas publiskās ārtelpas izveidi un esošo vēsturisko parku iekļaušanos tajā tiek ņemta vērā arī ārvalstu pieredze vēsturisko parku atjaunošanā, kā arī radošās idejas, ka snieguši Latvijas Lauksaimniecības universitātes Lauku inženieru fakultātes Ainavu arhitektūras un plānošanas studiju programmas studenti.
Vairāk informācijas par projektu: Armands Rabovičs, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Projektu vadības pārvaldes Eiropas finansējuma projektu nodaļa, tālr.: 67105565, mob.: 27898422, e-pasts: armands.rabovics@riga.lv.