„Labas vietas TALKA’14” Čiekurkalna un Ziepniekkalna apkaimēs.
Līdzdarbīgās plānošanas projekta „Labas vietas TALKA” ietvaros ar pašu iedzīvotāju radītām dizaina idejām kāda apkaimes vieta tiek atdzīvināta un labiekārtota tā, kā to vēlas paši iedzīvotāji.
Rīgas Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā „Labas vietas TALKA” īstenos projektus divās Rīgas apkaimēs – Ziepniekkalnā un Čiekurkalnā, tā stiprinot arī apkaimes lokālo identitāti un bagātinot kultūras pasākumu programmu šajās Rīgas daļās.
Pilsētvides veidošana arvien vairāk pieņem sociāla projekta formu, kur arhitektu, ainavu arhitektu un urbānistu loma cieši saistīta ar komunikāciju un sociālajām aktivitātēm. Kamēr Rīgas pilsēta vēl ir tikai ceļā uz vienotu publiskās ārtelpas attīstības koncepciju, katrs līdzdarbīgās plānošanas projekts mūsu pilsētu virza soli tuvāk kvalitatīvas dzīvesvides prasību īstenošanai.
Izmantojot Radi Rīgu! programmas ietvaros veiktos pētījumus, iniciatīvas un radošo darbnīcu materiālus, tiks īstenota plānošanas pasākumu programma no februāra līdz septembrim. 2013.gadā tika realizēts pilotprojekts “Labas vietas TALKA Alekša skvērā” Sarkandaugavā un šajā pavasarī redzēsim Alekša skvēra pārmaiņas.
Turpinot attīstīt pilotprojektā iegūto pieredzi un prasmes koprades platformas izveidei apkaimju publiskajā telpā, 2014.gadā tiks realizēti projekti Ziepniekkalnā un Čiekurkalnā, ienesot kultūras notikumu aktivitāti arī šajās apkaimēs.
Projekta mērķis ir sociāli un funkcionāli atdzīvināt Ziepniekkalna un Čiekurkalna apkaimju publiskās telpas, realizējot reālas pašu iedzīvotāju veidotas pārmaiņas pilsētvidē.
‹‹Apsolītā zeme›› un Dižozolu ielas sākums
Ziepniekkalns ir viena no septiņdesmitajos gados izbūvētajām Rīga apkaimēm, kurā 1980. gados uzsākta kompleksa rajona apbūve. Šai laikā Ozolciema ielā tapa arī Ziepniekkalna “lielais Ķīnas mūris” – garākā dzīvojamā ēka Rīgā.
Par apkaimes „labo vietu”, kuras revitalizācija pozitīvi ietekmēs visu apkaimi tika atdzīts skvēriņš Valdeķu un Dižozolu ielas krustojumā. Dižozolu iela ir viena no jaunākajām ielām Rīgā. Ziepniekkalna lielmēroga dzīvojamā rajonā tai piemīt potenciāls kļūt par tā centrālo publisko telpu.
Dižozolu ielas sākums Ziepniekkalnā
Dižozolu ielas pārveides projekts ir viens no divām Radi Rīgu! izstrādātām intervencēm, kuru realizāciju atbalstīja Rīgas dome. Projekta realizēšanas laikā Dižozolu ielā plānoti vairāki uzlabojumi. “Ielas sākumam” ir milzīgs potenciāls iesākt projekta realizāciju interaktīvā veidā un kļūt par apkaimes sociālās aktivitātes veicinātāju.
Savukārt Čiekurkalnam raksturīgas mazpilsētas sajūtas – mazstāvu koka apbūve, apstādījumiem bagātas ielas, pagalmi un dārzi. Šeit dzīvo rīdzinieki, ģimenes jau vairākās paaudzēs, un šeit ir vairākas nozīmīgas pilsētas vietzīmes (landmarks), tādas kā vēsturiskais ūdenstornis, J.Poruka skola, Krusta baznīca (visi Valsts nozīmes kultūras pieminekļi), u.c. Taču degradējušās vēsturiskās ēkas, lietus ūdens un sadzīves kanalizācijas inženierkomunikāciju iztrūkums, nelabvēlīgais sociālais slānis norāda uz šeit esošām problēmām, un nepieciešamību tās risināt.
“Apsolītā zeme” ir zaļa teritorija 5.šķērslīnijā, apkaimes centrā blakus bibliotēkai ir izraudzīta par projekta novietni. Gruntsgabala īpašumtiesības šeit pieder pašvaldībai, to apsaimnieko Ziemeļu izpilddirekcija. Radi Rīgu! projekta ietvaros jau 2011.gadā notika tikšanās ar iedzīvotājiem un “Apsolītā zeme” tika atzīta par vietējo iedzīvotāju komūnas stiprināšanas efektīvo līdzekli un par piemērotu vietu Čiekurkalna potenciālajam publiskajam dārzam.
Projekta “Labas Vietas TALKA’14” īstenošana kā Ziepniekkalnā, tā Čiekurkalnā atbalstīs iedzīvotāju jau uzsākto aktivitāti, piesaistīs apkaimei uzmanību kultūras gada ietvaros un ilgi pēc tā, kā arī dos impulsu citu apkaimes publiskās telpas projektu attīstībai, apvienos radošās iniciatīvās, nodrošinot to pēctecību. Projekta aktivitātes paredz patstāvīgu un intensīvu apkaimju iedzīvotāju un citu apkaimes partneru iesaisti dizaina ideju izstrādē trīs darbnīcu sesijā.
Pirmā Ideju Spēle Ziepniekkalnā, Rīgas 94. vidusskolā
Pirmā Ideju Spēle Čiekurkalnā, Rīgas Jāņa Poruka vidusskolā
Marta sākumā notikusi jau pirmā labas vietas Ideju Spēle ar apkaimju skolēniem. Otrajā darbnīcā skolēniem pievienosies viņu vecāki un skolotāji, kā arī apkaimju aktīvisti, lai kopā jau daudz skaidrāk un mērķtiecīgāk virzītu konkrētas vides objektu idejas īstenošanai. Savukārt maija Lielajā Plenērā darbnīcu sesija noslēgsies ar vietu iesildīšanu, un sāksies darbs pie projekta tehniskās izstrādes, tā īstenošanas un „labo vietu” atklāšanai rudenī.
Labas vietas talkas praktiskās plānošanas darbnīcas tiks stiprinātas ar video projektu “Ceļvedis nākotnē – audiovizuālās darbnīcas”, kuru laikā profesionāli mākslinieki kopā ar skolniekiem radīs audiovizuālu mākslas darbu ar savu vīziju par apkaimes publiskās telpas labiekārtošanu un attīstību, kā arī aicinās iedzīvotājus un politiķus, uzņēmējus un policistus, pilsētas departamentu darbiniekus un augstskolu profesorus ieskatīties apkaimju pagātnē, dalīties pārdomās par šodienu un sapņot par pilsētas nākotni.
Video izrādes norisināsies Čiekurkalna un Ziepniekkalna „labo vietu” atklāšanā septembrī.
Projektu ‹‹Labas Vietas TALKA’14›› realizē, biedrība “IdejuTALKA” un Laikmetīgās Arhitektūras Informācijas centrs (LAIC), sadarbojoties ar ainavu projektēšanas darbnīcu ALPS Rīgas Eiropas kultūras galvaspilsētas gada ietvaros.
Aktuālā informācija par notikumiem apkaimēs www.facebook.com/labasvietastalka2014
Projekta mājas lapa www.riga2014.org/labasvietasTALKA