Ķengarags – apkaime ar kuru var lepoties!
Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments ļoti atzinīgi vērtē Rīgas apkaimju biedrību darbību un vēlmi iesaistīties pilsētas plānošanas procesos, tāpēc aicina apkaimju iedzīvotājus, kuriem vēl nav savas biedrības vai aktīvistu grupas, tādas veidot, jo tā ir iespēja tapt uzklausītiem. Lai iedrošinātu rīdziniekus un popularizētu veiksmes stāstus, mājas lapā www.rdpad.lv, kā arī Departamenta Facebook profilā tiks publicētas intervijas ar aktīvāko biedrību pārstāvjiem, iztaujājot par gūto pieredzi.
Jevgenijs Milovanovs – aktīvs Ķengaraga apkaimes iedzīvotājs, Facebook Ķengaraga lapas izveidotājs un interneta foruma „Sarunas par Rīgu” administrators dalījās savā pieredzē par to, kādas ir ieceres Ķengaraga apkaimes sociālo vietņu attīstīšanai.
„Jau kopš bērnības Ķengarags ir manai sirdij tuvs un es ar to lepojos. Ķengaragā esmu dzimis un visu mūžu dzīvojis. Salīdzinājumā ar citām Rīgas apkaimēm – mums ir ļoti draudzīga vide: upe, dīķis, krastmala, kur pastaigāties, plaši, zaļi pagalmi. Apkaimē ir ļoti attīstīta infrastruktūra – kursē visa veida sabiedriskais transports (tramvaji, autobusi, trolejbusi). Ķengarags ir vienīgā apkaime Rīgā, kurai ir 3 dzelzceļa pieturas. Un tai blakus, Rumbulā, kādreiz bija arī lidosta. Vēl pirms 20 gadiem pa Daugavu kursēja kuģīši, kas piestāja Ķengaraga piestātnē, ar tiem varēja aizbraukt uz Katlakalnu, Doles salu un pat Rīgas centru. Pirms pāris gadiem Daugavas krastmala tika renovēta, un tā kļuva pazīstama gandrīz visiem rīdziniekiem. Tika ierīkots veloceliņš, atpūtas laukumi un putnu novērošanas tornis”, stāsta Jevgenijs.
Jevgenijs norāda, ka pēdējos gados ir novērota tendence Rīgu sakopt, un arī viņš vēlētos ieguldīt “daļu no sevis” pilsētas, un, it īpaši – Ķengaraga, attīstībā.
Kā radās ideja par to, ka jāveido Ķengaraga Facebook lapa?
„Esmu Rīgas un tās apkaimju novadpētnieks, īpašu uzmanību veltu savas apkaimes vēstures pētīšanai”, atzīst Jevgenijs. Pirmā ideja par šādu pētījumu (tieši par Ķengaragu) radās 2000.gadā. Būdams vēl students, ilgas stundas pavadīju arhīvos, kartogrāfiskajā bibliotēkā, Rīgas būvvaldē. Ieguvu lielu informāciju krājumu, bet šis darbs dažādu iemeslu dēļ līdz galam tā arī netika pabeigts. Kopš 2005.gada esmu interneta foruma “Sarunas par Rīgu” administrators. Forumā Rīgas vēstures cienītāji apkopo un apspriež interesantus faktus par Rīgu. Sākotnēji rakstu par Ķengaragu ievietoju Wikipedia. Attīstoties sociāliem tīkliem, populāra kļuva vietne Facebook, kurā nolēmu izveidot lapu par Ķengaragu – http://www.facebook.com/kengarags.riga (šobrīd tai ir 1300 sekotāji). Facebook lapā izvēlējos attīstīt vēsturisku foto un materiālu publicēšanu, kuru autori ir pētnieki, tai skaitā es. Ikviens lapas sekotājs ir aicināts publicēt foto no sava ģimenes arhīva vai kādu arī mūsdienu foto. Esmu novērojis, ka cilvēkiem patīk atcerēties senākus laikus, tāpēc sniedzu šādu iespēju. Jo vairāk būs interesantu materiālu, jo vairāk cilvēku, izmantojot sociālos tīklus, varēsim iesaistīt mūsu apkaimes attīstībā,” norāda Jevgenijs.
Vai Facebook lapas lietotāji satiekas arī ārpus portāla?
Diemžēl vairākums no lapas apmeklētajiem pagaidām ir tikai ”lasītāji”, bet ir bijuši gadījumi, kad izdevies satikt dažus interesentus. Pēc publikācijas par Porcelāna rūpnīcas nojaukšanu, satikos gan ar vietējo iedzīvotāju, kurš piedalījās publiskajā apspriešanā, gan ar cilvēku, kurš ilgus gadus strādāja rūpnīcā. Es ceru, ka palielinoties lapas lietotāju skaitam, tiks izrādīta interese sanākt kopā aktuālo problēmu apspriešanai un kopīgu mērķu uzstādīšanai un sasniegšanai. Zinu, ka Ķengaragā ir aktīvi iedzīvotāji, jo pagājušā gadā rīkotajā pasākumā „Ģimeņu atpūtas dienas” piedalījās daudz iedzīvotāju un tas nozīmē, ka apkaimes iedzīvotājiem nepieciešams rīkot vairāk šādu aktivitāšu.
Kādi ir Facebook lapas „Ķengarags” mērķi un nākotnes ieceres?
Patiesībā Facebook lapa ir tikai sākotnējais veids, kā uzrunāt cilvēkus. Drīzumā tiks izlaists mūsu jaunais blakusprojekts ”Toreiz un Tagad” – www.toreizuntagad.lv, bet mana personīgā iecere ir Ķengaraga portālawww.kengarags.lv veidošana, pie kuras kopā ar komandu jau strādājam. Portālā plānotas divas sadaļas: informatīvā (apskates objekti, vēsture u.c.) un sociālā sadaļa. Plānots Ķengaragu sadalīt pa “sektoriem”. Katram sektoram izveidot savu laukumu, kur iedzīvotājiem būtu iespēja norādīt dažāda veida informāciju (bedre uz ceļa, nestrādājoša laterna, nesakopta kāpņutelpa u.c.). Tādējādi, apkopojot šo informāciju, mēs varēsim palīdzēt risināt jautājumus, iesaistot apsaimniekotājus vai arī pašvaldības iestādes. Portāla mērķis ir Ķengaraga iedzīvotāju saliedēšana ne tikai savu sadzīves problēmu risināšanai, bet arī apkaimes attīstīšanai. Izveidoto platformu varēsim piedāvāt arī citām apkaimēm, jo pašreiz tīmeklī nav neviena līdzīga resursa.
Vai Jums ir iecere veidot arī Ķengaraga apkaimes biedrību?
Jevgenijs atzīst ka, šāda iecere ir. „Starp domubiedriem izskanēja ļoti daudz konstruktīvu piedāvājumu, kurus varēsim realizēt tikai nodibinot biedrību, tādējādi būsim starpnieki starp pašvaldību un iedzīvotājiem. Viens no biedrības mērķiem ir nodrošināt iedzīvotājus ar nepieciešamo informāciju un darba plāniem.” Balstoties uz iedzīvotāju vēlmēm, jau ir izveidota sava programma un nākotnes ieceres. Piemēram, “Sakopta kāpņutelpa”, “Tīrs, glīts pagalms”, “Ceļmalu paplašināšana un grants ietvju ierīkošana”, “Recycling”, “Londonas laterna” – visas šis vīzijas vērstas uz sakoptu pilsētvidi un iedzīvotāju izglītošanu. Lai iedzīvotājus motivētu iesaistīties, tiks izveidota sabiedrisko attiecību daļa, rīkoti konkursi un sanāksmes. Mēs patiesi vēlamies iesaistīt visus interesentus.
Jūsu novēlējums savas un citu apkaimju iedzīvotājiem!
Saudzējiet un kopiet savu apkārtni, jo tikai mēs paši esam atbildīgi par mūsu pilsētas skaistumu! Cieniet un pētiet savas pilsētas apkaimes vēsturi. Piedalieties pasākumos, savas apkaimes dzīvē un attīstībā, neesiet vienaldzīgi un slinki! Veidojiet patīkamāku vidi sev apkārt!