Gdaņskā norisinājās pirmā UrbCultural Planning Prakses laboratorija
Šī gada 25.-27.martā Gdaņskā, Polijā, norisinājās projekta “Kultūras plānošana kā metode sociālajai inovācijai pilsētās – UrbCulturalPlanning” pirmā Prakses laboratorija, kurā piedalījās gan Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta pārstāvji, gan aktīvisti no biedrībām “Free Riga” un “Festivāla Komēta”.
UrbCultural Planning projekta vispārējais mērķis ir veicināt Baltijas jūras reģionā iedzīvotāju savstarpējo sadarbību un kopradi starp pašvaldību, iedzīvotājiem un māksliniekiem/aktīvistiem ar nolūku veicināt sociālo inovāciju pilsētvidē, iekļaujošu un ilgtspējīgu apkaimju attīstību gan lielajās pilsētās, gan mazpilsētās, kā arī veicināt publiskās pārvaldes un NVO kapacitāti, atbalstīt iedzīvotāju iniciētu kultūras plānošanu. Lai sasniegtu projekta virsmērķi, Rīgas pilsētas pašvaldība būs vadošais partneris aktivitātē “Vietējie kultūras plānošanas projekti”. Aktivitātes mērķis ir kultūras plānošanas metožu izmēģināšana teritorijas attīstībā. Tās ietvaros notiks vietēji projekti divās Rīgas apkaimēs – Sarkandaugavā un Bolderājā.
Pirmā Prakses laboratorija Gdaņskā notika trīs dienas un bija veltīta kultūras plānošanas apguvei, iedziļinoties kultūras kartēšanas metodikā un tās pielietošanā vietējā (apkaimju) līmenī. Piedaloties darbnīcās, laboratorijas dalībnieki ieguva padziļinātu izpratni par dažādiem kultūras kartēšanas veidiem, lai jau tuvākajos mēnešos to realizētu katrā projekta partnera pilotteritorijā. (Rīgā šīs metodes tiks testētas jau pieminētajās apkaimēs – Sarkandaugavā un Bolderājā).
Ar pieredzi kultūras kartēšanā Rīgā dalījās Kaspars Lielgalvis no “Free Riga” un Liene Jurgelāne no “Festivāla Komēta”, sniedzot prezentācijas par tukšu un degradētu ēku atdzīvināšanu ar sociālu un kultūras iniciatīvu palīdzību, kā arī vietējās kopienas zināšanu un resursu kartēšanu. Tāpat laboratorijas ietvaros vietējie eksperti iepazīstināja ar Gdaņskas pilotteritorijām – Noviport un Stare Predmičij, Varšavas laukumu pētniecības projektu (https://placewarszawy.pl), Medialab Katowice eksperimentu, kura mērķis bija vizualizēt vietējo vēsturi, izmantojot arhīva datus (https://medialabkatowice.eu/) un citām iniciatīvām. Laboratoriju organizēja projekta partneri Gdaņskā – Baltijas jūras kultūras centrs un Gdaņskas Pilsētas kultūras institūts. Pasākuma ietvaros notika arī projekta parteru tikšanās. Nākamais projekta pasākums būs pirmā no trijām UrbCultural Planning projekta konferencēm, kas norisināsies Ķīlē no 4. līdz 7.jūlijam.
Projekts “Kultūras plānošana kā metode sociālajai inovācijai pilsētās – UrbCultural Planning” tiek realizēts ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējumu (Interreg Baltijas jūras reģiona programma) no 2019.gada janvāra līdz 2021.gada jūnijam.