Diskutē par Rīgas centra tālāku attīstību
Plānojot Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas teritoriju, š.g. 16., 18. un 23. maijā notika Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta (PAD) organizētas diskusijas par transporta, publiskās ārtelpas, mājokļa un pakalpojumu attīstību UNESCO Pasaules mantojuma vidē.
Galvaspilsētas vēsturiskā centra attīstībai svarīgām tēmām veltītās trīs diskusijas bija viena no sabiedrības līdzdalības aktivitātēm Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas plānošanas procesā. To tematika raisīja plašu interesi ‒ katru diskusiju apmeklēja ap 60-80 dalībnieku – ieinteresēto profesionālo, nevalstisko organizāciju un valsts iestāžu pārstāvji, kā arī Rīgas pašvaldības darbinieki un politiķi.
Uzsākot diskusijas, pašvaldības vadība un vadošie speciālisti informēja, ka 2022. gada nogalē ir uzsākts jaunā Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas teritorijas plānošanas process, kā arī pauda savu redzējumu par pilsētas centra nākotni. Pamatu turpmākai domu apmaiņai deva prezentācija par pētījuma “Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas teritorijas plānojuma izvērtēšana turpmāko plānošanas uzdevumu definēšanai” secinājumiem, ko PAD uzdevumā veic SIA “Grupa93”, tai varēja sekot līdzi ikviens interesents PAD tīmekļvietnē www.rdpad.lv un pašvaldības Facebook kontā “Rīga attīstās”. Ar SIA “Grupa 93” sniegtajām prezentācijām var iepazīties: https://www.rdpad.lv/laika-skala-3/.
Pasākumu otrajā daļā dalībnieki jauktās darba grupās tika aicināti domāt un izstrādāt priekšlikumus Rīgas vēsturiskā centra vīzijai, risinot noteiktus uzdevumus, piemēram, kā izskatīsies 21. gs. mobilitāte centrā, un kādi ir īstenojami prioritārie pasākumi transporta plānošanas jomā; kur atradīsies mierīgie dzīvošanas kvartāli, un kur dzīvīgās zonas; kādas ir cilvēku vajadzības, un kādi iedzīvotāji nākotnē dzīvos Rīgas centrā; kāds būs energoefektīvs Rīgas vēsturiskais centrs.
Diskusijas ļāva iepazīties ar dažādu iesaistīto pušu viedokļiem, tos salīdzināt, atrast kopējās intereses un konstatēt atšķirīgo. Noslēgumā darba grupu pārstāvji pārējiem dalībniekiem prezentēja izstrādātos priekšlikumus.
Darba grupas transporta un publiskās ārtelpas jomā iezīmēja nepieciešamību attīstīt zaļāku centru ar mazāku piesārņojumu un samazināt autotransporta dominanci. Tika uzsvērta nepieciešamība pilsētas publiskās ārtelpas struktūrā vairāk iesaistīt Daugavas krastmalu. Pilsētas centrs ir veidojams ērts un patīkams kājāmgājējiem, visus pakalpojumus nodrošinot tuvu dzīvesvietai. Nošķirt klusās un aktīvās zonas. Diskusiju rezultātā tika attīstīts priekšlikums identificēt aktīvus mezglupunktus, ko savieno dzīvas ielas ar sabiedrisko transportu, bet starp tiem dzīvojamā vide ir klusa un mierīga.
Kultūrvēsturiskā mantojuma jomā tika uzsvērta nepieciešamība skaidri definēt attīstības nosacījumus katram nekustamajam īpašumam, jo līdzšinējā praksē uzņēmēji saskaras ar neprognozējamu projektu virzību. Jāievieš atbalsta pasākumi kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai, tādējādi norādot uz labvēlīgu valsts un pašvaldības attieksmi tā saglabāšanai.
Darba grupā mājokļa un pakalpojumu jomā tika uzsvērts, ka pilsētas centrs ir veidojams kājāmgājējiem un jāveicina pakalpojumu sniegšana pēc iespējas tuvu dzīvesvietai. Domājot par labiekārtojumu, viena no prioritātēm ir ģimenes ar bērniem, lai pilsētā būtu droša gājēju kustība. Tāpat tika rosināts starp aktīvajām ielām noteikt klusās zonas. Tika arī diskutēts par namu īpašnieku ieinteresēšanu uzturēt savus īpašums pēc iespējas labākā tehniskā stāvoklī. Viens no priekšlikumiem – paaugstināt nekustamā īpašuma nodokli par graustu.
Izskanējušie viedokļi un priekšlikumi ir apkopoti un tiks izmantoti gan pētījuma “Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas teritorijas plānojuma izvērtēšana turpmāko plānošanas uzdevumu definēšanai” izstrādē, ko veic SIA “Grupa 93”, gan Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas stratēģisko uzdevumu definēšanai.
Pēc notikušajiem pasākumiem secināts, ka šādu diskusiju kultūra ir izkopjama un attīstāma, tādējādi pilsētas attīstību plānojot kopradē, lai ar vienotu izpratni arī nodrošinātu radīto centra attīstības vīziju īstenošanu.
Rīgas domes Pilsētas attīstība departaments izsaka pateicību visiem, kas iesaistījās un dalījās ar savām idejām Rīgas vēsturiskā centra plānošanā. Aicinām sekot līdzi plānojuma izstrādes procesam un turpmākajiem sabiedrības līdzdalības pasākumiem un aktivitātēm: https://www.rdpad.lv/izstrade-esosais-rigas-vesturiska-centra-un-ta-aizsardzibas-zonas-teritorijas-planojums/.