Dauderu parkā Spāru svētki
Turpinās Dauderu parka (iepriekš Aldara parka) vērienīgā pārbūve un šonedēļ vēsturiskā torņa atjaunošanā ir noslēdzies sarežģītākais būvdarbu posms, atzīmējot tā Spāru svētkus. Torņa izbūve jeb mākslīgo pilsdrupu atjaunošana ir viens no vērienīgākajiem parka pārbūves darbiem projekta 3. kārtā, kuru paredzēts izmantot kā skatu laukumu un alpīnisma treniņiem. Dauderu parka rekonstrukciju plānots pabeigt vēl šajā būvniecības sezonā.
Spāru svētki, izvietojot ziedu vainagu būves augstākajā punktā, tradicionāli tiek atzīmēti, kad paveikti smagākie un laikietilpīgākie būvdarbi un uzlikta jumta konstrukcija. Arī Dauderu parka vēsturiskā torņa atjaunošanā ir noslēdzies sarežģītākais būvdarbu posms – torņa parapeta mūrēšana, mūra šuvošana, iekštelpu mūrēšanas darbi un grīdu izbūve, torņa 1. stāva attīrīšana no gružiem, torņa skatu laukuma izbūve, torņa kupola starp 1. un 2. stāvu izbūve, jauno koka durvju montāža, logu aiļu apdare un palodžu montāža. Tālāk tiks veikta torņa fasādes un iekšējā apdare, iekšējo elektrotīklu izbūve un metāla vītņu kāpņu montāža.
Akmens torņa sienas atjaunotas tā, lai pēc darbu pabeigšanas, tās droši varētu izmantot alpīnisma treniņiem un vienlaikus novērstu bīstamību bērniem. Torņa iekšpusē paredzēts izvietot Latvijas alpīnisma vēsturei veltītu ekspozīciju, savukārt torņa augšpusē tiek veidots skatu laukums.
Arī Dauderu parka teritorijā turpinās dažādi teritorijas labiekārtošanas darbi – apstādījumu izvietošana un apzaļumošana, soliņu un atkritumu urnu montāža, parka videonovērošanas sistēmas izbūve u.c. Parka rekonstrukciju plānots pabeigt vēl šajā būvniecības sezonā.
Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta projekta “Dauderu (Aldara) parka pārbūve” kopumā tiek veikta trīs kārtās un pēdējā uzsākta 2021. gada jūlijā. Trešajā kārtas ietvaros parka teritorijā izbūvēts bērnu rotaļu laukums ar gumijas segumu, izgatavots un uzstādīts metāla žogs un vārti, kas veidoti laikmetīgā stilā un norobežo parka teritoriju no Sliežu ielas puses, izbūvēti jauni gājēju celiņi un veikta esošo celiņu pārbūve. Parka teritorijā izbūvētas kāpnes, kuras vijas visa paugurainā reljefa garumā, ļaujot parka apmeklētājiem nokļūt no torņa līdz amfiteātrim un citviet.
Projekta ietvaros atjaunots arī parkā esošais bunkurs. Savulaik bunkurs kalpojis tikai kā patvertne, bet šobrīd tas atjaunots, saglabājot tā vēsturisko veidolu. Uz bunkura jumta izveidota skatuve, bet uz tā sienām tiks izvietoti parka vēstures informatīvie stendi. Tāpat pretī skatuvei izbūvēts amfiteātris, kas kopā nodrošinās vietu dažādu pasākumu organizēšanai, piemēram, koncertiem un brīvdabas izrādēm.
Dauderu parkā izveidota arī vingrošanas zona un blakus esošās skolas sporta nodarbību vajadzībām izbūvēts skriešanas celiņš, tāllēkšanas bedre. Uzstādītas vingrošanas iekārtas, kuras būs pieejams visiem parka apmeklētājiem. Skriešanai un slēpošanai būs izmantojami lokveida parka celiņi 265 metru garumā.
Plānots, ka nākamajos trīs gados ik gadu parkā tiks organizēti vismaz 10 pasākumi vai nodarbības ar apmeklētāju skaitu līdz 100 personām. Iecerēts, ka, sadarbībā ar Latvijas alpīnistu savienību, torņa kāpšanas pakalpojumi gada laikā tiks izmantoti vismaz 350 reizes, savukārt sporta infrastruktūru regulāri izmantos 245 skolēni.
Būvdarbus veic pilnsabiedrība “Guliver Construction”, būvuzraudzību nodrošina SIA “Jurēvičs un partneri”, autoruzraudzību – SIA “ARH stadija”.
Iepriekš jau tika ziņots, ka šī gada maijā Aldara parku pārdēvēja par Dauderu parku. Projekta pirmo un otro kārtu ekspluatācijā pieņēma 2021. gada novembrī. Abu kārtu realizāciju īstenoja ar Rīgas domes finansējumu, kopējām izmaksām sasniedzot 1,2 miljonus eiro. Tika uzbūvēta parka dārznieka māja ar tualeti, skeitparks, žogs, kā arī nepieciešamās komunikācijas. Projekta trešā kārta arī tiek realizēta ar Rīgas domes finansējumu un tā izmaksas ir 2,49 miljoni eiro. Projekta īstenošanas laikā norit sadarbība ar Latvijas alpīnistu savienību, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļu un parkam blakus esošo Rīgas Sarkandaugavas pamatskolu.