Ar konferenci Rīgā noslēdzies projekts par kultūras plānošanu sociālo inovāciju veicināšanai
Ar diskusijām, pieredzes un zināšanu apmaiņu par to, kā kultūras plānošana var kļūt par novatorisku stratēģiju pilsētu attīstībai, aizvadītajā nedēļā, no 15. līdz 17. septembrim, ar konferenci Rīgā noslēdzās projekts “Kultūras plānošana kā metode sociālajai inovācijai pilsētās – UrbCultural Planning”.
Tās dalībnieki atskatījās un izvērtēja divu ar pus gadu laikā īstenotās aktivitātes, un, saglabājot norišu pēctecību, diskutēja par kultūras plānošanas pieejas pielietošanu nākotnē Baltijas jūras reģiona pilsētās un ciemos.
Katra no konferences dienām bija saturiski pārdomāta un piepildīta. Oslo arhitektūras trianāles direktors un galvenais kurators Kristians Pāgs dalījās ar savu skatījumu par vietradi kā sociāli un telpiski integrētu pieeju, kas uzlabo apkaimes un kopienu ikdienas. Kopenhāgenas starptautiskā teātra pārstāvji un UrbCultrual vietējo kultūras projektu mentori Līva Kreislere un Trevors Deviss prezentēja kultūras plānošanas pieeju, kas tika pielietota 10 dažādās Baltijas jūras reģiona pilsētās. Konferencē izvērtēja arī UrbCultural īstenotos pilotprojektus, rezidenču programmu, kultūras plānošanas politikas ceļa karti.
Notika arī vairākas diskusijas par kultūras plānošanas pieejas pielietošanu nākotnē. Rīgas pilsētu tajās pārstāvēja Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Stratēģiskās vadības pārvaldes vadītājs Guntars Ruskuls: “Daļa no projektā gūtajām idejām jau tiek integrētas pilsētas stratēģiskajos plānošanas dokumentos, uzsverot gan apkaimju iedzīvotāju virzītu attīstību, gan kultūras izmantošanu kā rīku dažādu sabiedrības grupu mijiedarbībai un savstarpējās uzticēšanās veicināšanai. Projekta īstenošanas laikā Rīgas pašvaldībai izveidojās laba sadarbība ar vietējām radošajām kopienām”.
Konferences klātienes dalībnieki varēja piedalīties ekskursijās Daugavgrīvas cietoksnī, Sarkandaugavas apkaimē un Dzīves kvalitātes dizaina institūtā “Viskaļi”, apskatīt kultūras plānošanas projektu dokumentāciju, kā arī iesaistīties interaktīvās spēļošanas aktivitātēs. Tajās tika izmēģināta pilsētas attīstības galda spēle, kas mērķtiecīgi adaptēta Sarkandaugavas apkaimes ģeogrāfijai. Atzinību izpelnījās arī Esporta skolas veidota izaicinājumu spēle Rīgas Minecraft kartē, kur bija jāatrod Rīgas vēsturiskajā centrā esošās vietzīmes, un jāizpilda citi uzdevumi.
Projektu “Kultūras plānošana kā metode sociālajai inovācijai pilsētās – UrbCultural Planning” realizē Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējumu (Interreg Baltijas jūras reģiona programma) no 2019.gada janvāra.
Papildu informāciju par projektu un jau notikušajām aktivitātēm: https://www.rdpad.lv/portfolio/kulturas-planosana-ka-metode-socialajai-inovacijai-pilsetas-urbculturalplanning/.