Apkaimju centru teritorijas tika apzinātas Rīgas teritorijas plānojuma (RTP) izstrādes ietvaros un noteiktas gan 2017. gadā apstiprinātajā Valsts un pašvaldības funkciju nodrošināšanai nepieciešamo teritoriju tematiskajā plānojumā, gan arī 2021. gadā apstiprinātajā RTP. Šajā izstrādes procesā tika noteikti 33 apkaimju centri 35 apkaimēm, pamatojoties uz pilsētbūvniecisko struktūru, iedzīvotāju viedokli, plānošanas dokumentiem un nekustamo īpašumu piederības struktūru. Apkaimju centri netika noteikti reti apdzīvotām apkaimēm, kā arī apkaimēm, kur telpiskās struktūras, pašvaldības īpašumu trūkuma vai iedzīvotāju neviennozīmīga viedokļa dēļ nebija iespējams tos noteikt. Rīgā šobrīd ir 15 apkaimes ārpus Rīgas vēsturiskā centra (RVC) un tā aizsardzības zonas (AZ), kurām ir jāizvērtē nepieciešamība noteikt apkaimes perspektīvais centrs: Beberbeķi, Brekši, Bukulti, Dārzciems, Dreiliņi, Kleisti, Kundziņsala, Mūkupurvs, Rumbula, Salas, Spilve, Suži, Šķirotava, Trīsciems, Voleri.
Apkaimju centri nav noteikti arī RVC un AZ teritorijā, jo šajā teritorijā atšķiras apbūves un iedzīvotāju blīvums un teritorijas lietošanas intensitāte. 2023. gadā ir uzsākta RVC un tā AZ teritorijas plānojuma izstrāde, kur tiks analizētas šīs teritorijas, tostarp arī identificēti vietējie mezglpunkti, kuri pildītu arī apkaimju centriem raksturīgās funkcijas – Avotos, Brasā, Centrā, Grīziņkalnā, Ķīpsalā, Pētersalā-Andrejsalā, Skanstē, Vecpilsētā.
Apkaimju centru attīstības plānā 2024.-2028. gadam (Plāns) noteikta nepieciešamība 2024. gada laikā izvērtēt šīs 15 apkaimes ārpus RVC AZ, kurām nosakāmi apkaimju perspektīvie centri, pēc līdzīgas pieejas kā tas darīts RTP izstrādē, ņemot vērā gan iedzīvotāju viedokli un telpas lietošanas paradumus, gan pilsētbūvniecisko struktūru un pašvaldības īpašumu pieejamību. Plāna ieviešanas ietvaros apkaimju perspektīvajos centros uzstādāmi apkaimes uzziņu un informācijas stendi, kas iezīmē apkaimju perspektīvo centru teritoriju, kā arī atbilstoši pašvaldības iespējām īstenojami citi pasākumi.Būtiski ņemt vērā, ka visā pilsētas teritorijā neatkarīgi no apkaimju centru koncepta arī turpmāk tiks attīstīta publiskā ārtelpa dažādu pašvaldības labiekārtojuma programmu ietvaros. Tostarp, iedzīvotāji varēs virzīt jaunas iniciatīvas līdzdalības budžeta konkursa ietvaros un pretendēt uz līdzfinansējuma saņemšanu dzīvojamo māju atjaunošanai un tām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai.
Lai izvērtētu un noteiktu apkaimju perspektīvo centru teritorijas, 2024. gada februārī tika izveidota darba grupa. Šīs darba grupas sastāvā ir Rīgas valstspilsētas pašvaldības Pilsētas attīstības departamenta un Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centra pārstāvji.
Darba grupai izvirzīti vairāki uzdevumi:
- Definēt apkaimju perspektīvo centru teritoriju noteikšanas metodiku un kritērijus;
- Veikt elektronisku aptauju, apzinot iedzīvotāju viedokli par apkaimju perspektīvo centru novietojumu;
- Noteikt apkaimju perspektīvo centru teritoriju robežas;
- Sagatavoto piedāvājumu validēt ar sabiedrību.
Paredzēts, ka darbs ar apkaimju perspektīvo centru noteikšanu noslēgsies 2024. gada novembrī.