Aizvadīta otrā UrbCultural Planning Prakses laboratorija
No 9. līdz 11.septembrim Kopenhāgenā, Dānijā, norisinājās jau otrā projekta “UrbCultural Planning” Prakses laboratorija, kas tika veltīta tēmai “Vizionēšana” ar mērķi izzināt, kā šī kultūras plānošanas metode ir pielietojama projekta kontekstā. Prakses laboratorijā piedalījās pārstāvji no Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta, organizācijas “Free Riga” un brīvdabas festivāla “Festivāls Komēta”.
Pasākums norisinājās Trevor Davies vadītajā Metropoles Kopenhāgenas starptautiskajā teātrī (Metropolis – Kobenhavns Internationale Teater), kas izvietots kādreizējā ostas teritorijā. Šai teritorijai ir iecerēta vērienīga attīstība, veidojot jaukta tipa apbūvi, bet tālākā perspektīvā paredzēta arī teritorijas uzbēršana, izveidojot jaunu sauszemes teritoriju apbūvei. Taču pašlaik, pirms teritorijā ir sākušās pārvērtības, agrākās industriālās ēkas tiek iedzīvinātas ar dažādu pagaidu izmantošanas funkcijām – teritorijā ir kultūras un izklaides objekti, kafejnīcas, dizaina darbnīcas u.c. Tāpat teritorija un tur esošās būves tiek izmantotas dažādu pasākumu organizēšanai.
Semināra programmu nodrošināja Trevors Deivīs (Trevor Davies), kurš atbildēja gan par saturu, gan moderēja pasākumu. Galvenā uzmanība tika veltīta vīziju izstrādei (visioning) dažādos līmeņos. Seminārā bija aicināti stratēģi, mākslinieki, pētnieki, pašvaldības pārstāvji, attīstītāji un citi pilsētas teritoriju attīstībā iesaistītie no Kopenhāgenas. Seminārā piedalījās projekta dalībnieki no pārējām projekta pilsētām (Pori, Ķīle, Rīga, Gdaņska, Viļņa, Guldborsundas pašvaldība), kuri sniedza ieskatu par savām aktivitātēm projektā, tajā skaitā prezentējot to, vai vietējam kultūras plānošanas projektam jau ir vīzija un kāds ir konteksts, lai šādu vīziju uzbūvētu?
Otrās dienas pirmā daļa noritēja Norrebro apkaimes bibliotēkā, vietā, kur īstenots pilsētvides reģenerācijas projekts, kas veltīts Kopenhāgenā dzīvojošām 60 nācijām. Bibliotēkā bija nodrošinātas arī divas teorētiskas lekcijas par pilsētplānošanu – utopijām un to ietekmi uz pilsētu attīstību, kā arī lekcijas par vietas identitāti un tās veidošanu, iesaistot vietējo sabiedrību. Lekcijas lasīja Deivids Pinders (David Pinder) un Annika Agere (Annika Agger) no Roskildes universitātes.
Dienas otrajā daļā ar savu pieredzi dalījās dažādi radošo pilsētvides projektu īstenotāji un aktīvisti – Bureau Detours, Hello Earth, Sisters Hope un Karolīna Larsena (creativeactions.com). Galvenās tēmas, uz kurām viņi fokusējās, bija tas, kā un vai mākslinieki var piedalīties un vadīt procesus, kas rada iespējamos nākotnes scenārijus. Prezentācijām sekoja divas praktiskās darbnīcas. Vienā no tām tika praktizēta tehnika sarunu veidošanas procesam starp pilsētvides projektos iesaistītajām pilsētām, bet otrā tika diskutēts par Minecraft spēles izmantošanu pilsētvides vīziju izstrādei ar bērniem un jauniešiem.
Trešās dienas pirmajā daļā lekcijas un diskusijas norisinājās Dānijas kultūras centrā, kur pašvaldības pārstāve Rike Larsena (Rikke Lequick Larsen) dalījās ar Kopenhāgenas pieredzi dažādu pilsētvides projektu īstenošanā, bet Trevors Deivīs papildināja diskusiju ar pieredzi dažādu mākslas akciju pilsētvidē īstenošanā.
Projektu “Kultūras plānošana kā metode sociālajai inovācijai pilsētās – UrbCultural Planning” realizē Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējumu (Interreg Baltijas jūras reģiona programma) no 2019.gada janvāra līdz 2021.gada jūnijam.