Noslēgusies plūdu izpētes Rīgā pirmā kārta
Šodien, 26.novembrī, darba tikšanās ietvaros speciālistiem tika prezentēti pētījuma „Ar klimata pārmaiņām saistīto hidroloģisko procesu izpēte un prognozēšana Rīgas pilsētas teritorijā un rekomendāciju izstrāde Rīgas pilsētas teritorijas aizsardzībai” starprezultāti – applūstošo teritoriju modelēšanas, krastu noskalošanās, plūdu ietekmes izvērtēšanas un zaudējumu aprēķināšanas pirmie rezultāti un secinājumi. Visi interesenti aicināti iepazīties ar šī pētījuma starprezultātiem 29.novembrī Pilsētas attīstības departamentā. Pētījums tiek veikts projekta „RĪGA PRET PLŪDIEM” ietvaros, kuru realizē Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments un līdzfinansē Eiropas Savienības LIFE+ programma.
Informatīva tikšanās ar Rīgas iedzīvotājiem par pētījuma starprezultātiem notiks 29. novembrī pulksten 18.00 Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentā Amatu ielā 4, 3. stāva zālē.
Pētījuma galvenais mērķis ir izpētīt hidroloģiskos procesus – plūdus, intensīvus nokrišņus, vēja uzplūdus, krastu noskalošanos, būtiskas gruntsūdeņu līmeņa izmaiņas un to ietekmi uz Rīgas pilsētas teritoriju, modelēt un novērtēt to risku nākotnē saistībā ar klimata pārmaiņām, kā arī izstrādāt rekomendācijas konkrētiem projektiem rīdzinieku aizsardzībai pret plūdiem.
Darbs pie pētījuma „Ar klimata pārmaiņām saistīto hidroloģisko procesu izpēte un prognozēšana Rīgas pilsētas teritorijā un rekomendāciju izstrāde Rīgas pilsētas teritorijas aizsardzībai” tika uzsākts šā gada septembrī. Pašreiz ir noslēdzies pētījuma pirmais posms, kurā tika aplūkoti tikai tie applūšanas riski, kas saistīti ar pavasara paliem un vētru radītiem jūras ūdeņu uzplūdiem (vēja uzplūdiem). Tostarp tika veikti sekojoši darbi:
- izstrādāti scenāriji pavasara palu un vēja uzplūdu situācijām ar dažādām atkārtošanās varbūtībām (no 50% – applūst vismaz vienu reizi divos gados); līdz 0,5% – applūst vismaz vienu reizi divsimts gados) mūsdienu situācijai un, ņemot vērā iespējamās klimata pārmaiņas, diviem nākotnes laika periodiem – no 2021. līdz 2050.gadam un no 2071. līdz 2100.gadam;
- veikta hidrodinamiskā modelēšana un applūstošo teritoriju kartēšana atbilstoši dažādiem palu un vēja uzplūdu scenārijiem;
- nodrošināti Rīgas jūras līča, Daugavas, Lielupes, Ķīšezera un Juglas ezera krastu apsekojumi dabā un to noskalošanās novērtējums Rīgas pilsētas teritorijā;
- veikta plūdu ietekmes analīze no sociālā, saimnieciskās darbības, kultūrvēsturiskā un dabas aizsardzības viedokļa;
- izveidots plūdu radīto zaudējumu ekonomiskais modelis un novērtēti zaudējumi aplūkotajiem scenārijiem.
Saskaņā ar pētījuma pirmā posma rezultātiem paredzams, ka applūstošās teritorijas nākotnē Rīgas pilsētā ievērojami palielināsies. Zinātnieki to skaidro ar klimata izmaiņu radītajām ietekmēm, no kurām par būtiskākajām var uzskatīt kopējo jūras ūdens līmeņa celšanos un vētru biežuma un spēka palielināšanos. Rezultāti liecina, ka arī krastu noskalošanās procesi atsevišķos apgabalos Rīgas jūras līča piekrastē, Lielupes ietekas apkārtnē un Daugavgrīvā turpināsies un paplašināsies. Līdz ar to paredzams, ka nākotnē pieaugs gan apdraudēto sociālās infrastruktūras, kultūrvēsturisko un saimnieciskās darbības objektu skaits, gan arī ekonomiskie zaudējumi.
Ir īpaši jāuzsver, ka nākotnes prognozes ir modelētas, ņemot par pamatu šī brīža situāciju un esošos pretplūdu inženiertehniskos risinājumus Rīgas pilsētā (dambjus, krastu stiprinājumus, polderus, sūkņu stacijas u.c.). Līdz ar to modelēšanas rezultāti rāda plūdu draudus, ar kādiem Rīgas pilsētai nāksies saskarsies, ja netiks veikti nekādi pasākumi situācijas uzlabošanai.
Nākamajā pētījuma posmā, kas noslēgsies 2011. gada maijā, tiks izstrādāti scenāriji un veikti aprēķini arī pārējiem teritoriju applūšanu izraisošajiem faktoriem Rīgā – intensīviem nokrišņiem un gruntsūdens līmeņiem. Visbeidzot, balstoties uz iegūto informāciju, tiks izstrādātas rekomendācijas plūdu riska mazināšanas pārvaldības plānam un reāli priekšlikumi inženiertehniskiem risinājumiem Rīgas pilsētas teritorijas aizsardzībai no applūšanas un krastu noskalošanās. Piemēram, dambju jeb aizsargvaļņu, aizvaru un slūžu rekonstrukcijai un būvniecībai, teritorijas uzbēršanai, lietus ūdens kanalizācijas un meliorācijas sistēmas uzlabošanai, kā arī krastu nostiprināšanai.
Par projektu:
Projekta „RĪGA PRET PLŪDIEM” (pilnais nosaukums „Rīgas pilsētas virszemes ūdeņu ietekmju novērtēšana, novēršana un ekoloģiskā stāvokļa uzlabošana”) realizāciju Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments uzsāka 2010.gada februārī, un tas noslēgsies 2012. gada 30. novembrī. Galvenais projekta mērķis ir savlaicīgi izpētīt hidroloģiskos procesus – plūdus, intensīvus nokrišņus, vēja uzplūdus krastu noskalošanās, būtiskas gruntsūdeņu līmeņa izmaiņas, kas nākotnē saistībā ar klimata pārmaiņām varētu negatīvi ietekmēt Rīgas iedzīvotājus, ekonomiku, kā arī dabas un kultūras mantojuma saglabāšanu, un izstrādāt risinājumus, kā šo ietekmi novērst vai mazināt. Projekta ietvaros jau ir izstrādāts Rīgas pilsētas reljefa modelis un norit darbs pie apjomīgu hidroloģisko procesu pētījumu veikšanas, kā arī rekomendāciju izstrādes plūdu draudu novēršanai un ietekmes mazināšanai nākotnē. Kopējās projekta izmaksas ir 662 240 EUR, to vienādās daļās līdzfinansē Eiropas Savienības finanšu programma apkārtējai videi LIFE+ un Rīgas pašvaldība.
Vairāk informācijas par projektu – www.rigapretpludiem.lv
LIFE programma ir Eiropas Savienības finanšu instruments, kas paredzēts dabas un vides aizsardzības jomas projektu atbalstam. Galvenais LIFE programmas mērķis irsniegt ieguldījumu Eiropas Savienības vides politikas un likumdošanas izstrāde, papildināšana un īstenošana. LIFE programma ir uzsākta 1992. gadā, un līdz šim programmas ietvaros ir līdzfinansēti jau 3104 projekti visā Eiropas Savienībā, vides aizsardzībā ieguldot ap 2,2 miljardiem eiro. Pašreizējā programmas fāze – LIFE+ – uzsākta 2007. gadā un tiks īstenota līdz 2013. gadam.
RD Pilsētas attīstības departamenta
Sabiedrisko attiecību vadītāja Marija Ābeltiņa