1.burtnīca – Rīgas centrs
Lielajās un telpiskajās kategorijās domājot, Latvijas valstij nav nekā vērtīgāka par savas galvaspilsētas centru. Katrai darbībai šajā vietā vajadzētu būt mīlestības pilnai un atbildīgai kā iecerētās bildināšanai. Tā nu arhitekti, gan pašmāju, gan ārzemju investoru iedvesmoti, politiķu lobēti un ierēdņu pieskatīti, jau 15 gadus pašu valsts jurisdikcijā bildina savas „telpiskās brūtes”, lai tās skaisti pielaulātu Rīgas centram. Kopš 1997.gada šim procesam ir pievērsta arī UNESCO uzmanība, jo RĪGAS CENTRS – paldies Dievam! – nav vairs tikai pašmāju darīšana, bet gan pasaules jautājums.
Pozitīvi, ka ir pieņemts Rīgas attīstības plāns 2006.-2018.-2025.g., un arī Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības plāns drīz kļūs par saistošu dokumentu. Moratorijs, voluntārie un subjektīvie lēmumi nav bijuši labākie ceļa stabi investīciju un arhitektūras maģistrālei. Kad sakārtota pamatdokumentācija, var ķerties pie pilsētvides dizaina un labas arhitektūras nianšu apcerēm.
Piecpadsmit neatkarības gadu telpiskā pieredze Rīgas centrā ir teicama bāze analīzei un pārdomām. Kāpēc, stāvot blakus Rolanda statujai, tūristam priekā mirdz acis, bet latvju arhitekts domīgi skaita bruģakmeņus? Kāpēc Modra Ģelža pirms padsmit gadiem celtā ēka Brīvības un Blaumaņa ielas stūrī joprojām ir līmenī, bet cits krietni svaigāks „rūtotais cilindrs” turpat netālu sirdi neielīksmo? Cik stūrus Rīgas centrā atvēlēsim Zanes Kalinkas elegantajam modernismam un tā atdarinātājiem? Labi, ka postmodernisms ir apmierinājies tikai ar pāris komerciāliem darinājumiem Mednieku un Lāčplēša ielās. Vai Andra Kronberga biroju ēkas Palasta un Baznīcas ielās nav īstenas laika zīmes arhitektoniskā domāšanā?
Kā „Berga Bazāra” noturēšana labas gaumes robežās – no koptēla līdz „Garāžas” naglai – varētu atbalsoties citos Rīgas vēsturiskā centra kvartālos? Šķiet, ka V.Sarmam, J.Nordem un J.Pogam izdosies veiksmīgi apģērbt viesnīcas „Latvija” augstbūvi, bet cik spics būs Bajāra/Jansona un Deslandes spicais stūris Brīvības un Elizabetes ielas krustojumā? „Lielā tējkanna” Citadelē taču pamatīgi uzsildīja prātus, vai ne? Jautājumus ar piezīmēm varētu turpināt, bet tad pāris gadījumos būtu jālieto necenzēti vārdi un redaktora slejai tas nepiestāv. Tāpat kā Rīgas vēsturiskajam centram.
Jānis Dripe,
Arhitekts, viesredaktors